„Go Agri BIO” to projekt pilotażowy realizowany dzięki środkom przekazanym przez Fundację Carrefour. Jego celem jest promocja rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce poprzez wsparcie pięciu rolników w procesie konwersji.

 

Mimo rosnącej świadomości polskich konsumentów na temat żywności ekologicznej wciąż niewielu rolników decyduje się na uprawę bio. Tymczasem rolnictwo tego typu jest kluczowe dla zdrowia człowieka i naszej planety, a jak pokazują najnowsze trendy – stanie się przyszłością rynku produktów spożywczych.

 

Żywność ekologiczna to produkty najwyższej jakości, które nie zawierają szkodliwych dodatków i konserwantów. Analiza 343 publikacji naukowych (Barański et al. 2014 British Journal of Nutrition), potwierdza również, że rośliny z upraw ekologicznych w porównaniu do upraw konwencjonalnych zawierają mniej szkodliwych substancji, takich jak pozostałosci pestycydów, kadmu, azotanów i azotynów, a więcej związków pożądanych takich jak polifenole i witaminy (w tym szczególnie witaminę C i witaminy z grupy B). Rolnictwo ekologiczne to cały system zrównoważonego gospodarowania, zarówno w zakresie produkcji roślinnej, jak i zwierzęcej.

 

Fundacja Carrefour, widząc potrzeby polskiego rolnictwa ekologicznego zdecydowała się przyznać grant Społecznemu Instytutowi Ekologicznemu, na realizację projektu „Go Agri Bio”. Obejmuje on pięć wybranych w procesie rekrutacji gospodarstw. Jest to wieloetapowa inicjatywa, która umożliwi rolnikom całkowite przejście na produkcję bio – otrzymają oni wsparcie finansowe, szkoleniowe, inwestycyjne i marketingowe. Równocześnie projekt jest okazją do szerokiej promocji żywności ekologicznej. Baza wiedzy stworzona na potrzeby projekty, materiały ze szkoleń, rozmowy z rolnikami o ich filozofii pracy i bieżący status procesu konwersji – to wszystko dostępne będzie na stronie.

Mamy nadzieję, że historie pięciu wybranych bohaterów projektu staną się przykładami skutecznej konwersji oraz zachęcą innych rolników to rozpoczęcia upraw ekologicznych!

Społeczny Instytut Ekologiczny

http://www.sie.org.pl

 

 

 

 

 

Unijne logo certyfikatu ekologicznego