W tym roku Międzynarodowe Targi Żywności Ekologicznej i Naturalnej „NATURA FOOD” odbyły się już po raz 12. Wzięło w nich udział 362 wystawców z Polski i całego świata. Swój asortyment prezentowały firmy z Korei Południowej, Palestyny, Szwecji, Grecji, Wielkiej Brytanii, Łotwy, Litwy, Czech czy Niemiec.

W ciągu trzech dni Halę Expo-Łódź odwiedziło 13 tys. osób! Wśród nich była też spora reprezentacja przedsiębiorców z zagranicy: Wielkiej Brytanii, Chin, Belgii, Niemiec, Francji, Holandii, Izraela, Republiki Czeskiej i Ukrainy. To dowód na to, że „międzynarodowość” łódzkich targów nie sprowadza się tylko do przymiotnika w nazwie.

W trakcie tegorocznych Targów „NATURA FOOD” i „beECO” odbyły się m.in. II Kongres EKOBRANŻY, IV Forum Alergii i BIObiznes Forum. Wręczono „Złote medale” dla najlepszych produktów oraz rozwiązano konkurs Tygiel Smaków. Z myślą o przedsiębiorcach uruchomiono specjalną platformę spotkań B2B. Jak co roku nie zabrakło premier produktowych i inspirujących spotkań. Swoją wiedzą z uczestnikami targów dzieliły się m.in. redakcje Magazynów Biokurier, EKOdostawcy, Hipoalergiczni i Ekostyle,. W końcu specjalnie dla pasjonatów ekologicznej, naturalnej kuchni, wegetarian, wegan, alergików i osób będących na dietach eliminacyjnych zaprezentowano całkowicie odmienioną strefę pokazów kulinarnych z jej gościem specjalnym Karolem Okrasą.

Targom towarzyszy konkurs na najlepszy produkt ekologiczny. W tym roku w kategorii krajowej zdobyły go :

Złoty Medal:
Dla firmy Eko Farma Świętokrzyska – Łukasz Gębka za produkt Bio Pasztet Gryczany
Dla firmy Ekopierożek AR Szelc Sp. J. za produkt Ekologiczne pierogi z mięsem

Natomiast Wyróżnienie otrzymali:
Spółka Rolnicza JUCHOWO – za produkt Ciastka orkiszowe z czekoladą i miętą – eko
oraz Ekologiczne Gospodarstwa Pszczelarskie "Eko-Barć 1954" za produkt: Miód Gryczany z
Biernatki

 

 

Dodaj komentarz