Prezes Społecznego Instytutu Ekologicznego oraz grupa uczestników projektu "Go Agri BIO", rolników w trakcie konwersji na ekologię.

 Krajowe dożynki ekologiczne w Przysieku były kolejną okazją do spotkania grupy rolników uczestniczących w projekcie "Go Agri BIO". Oprócz wspólnego szkolenia oraz prezentacji projektu "Go Agri BIO" na konferencji dla mediów i szerokiej publiczności, dwa z gospodarstw prezentowały swoje produkty do degustacji na wspólnym stoisku sponsora projektu firmy Carrefour. Odwiedzający stoisko mogli skosztować oleju rzepakowego i oleju lnianego oraz miodów wyprodukowanych przez Jakuba Chudzika, młodego rolnika w trakcie konwersji na ekologię. Olej tłoczony jest na zakupionej w 2019 roku ze środków projektowych maszynie.

Natomiast gospodarstwo "Pazikoland" Magdaleny i Kamila Pazików, prezentowało różne rodzaje kiszonek. Jest to niewielkie gospodarstwo zlokalizowane w okolicach Kampinosu, o bardzo zróżnicowanej i bioróżnorodnej uprawie warzyw. Dostarcza do kooperatyw i klientów indywidulanych głównie w Warszawie, zarówno warzywa korzeniowe jak i szeroki asortyment pomidorów, jarmuż oraz jajka. Strona gospodarstwa to http://www.facebook.com/pazikoland

Na konferencji połączonej z degustacją produktów ekologicznych, która odbyła się na sali głównej w Ośrodku Doradztwa rolniczego, prezes Społecznego Instytutu Ekologicznego- Tomasz Włoszczowski- zaprezentował dotychczasowe efekty projektu "Go Agri BIO". Projekt będzie trwał do końca 2020 roku. W latach 2018-2019, 5 uczestniczących gospodarstw rozpoczęło proces konwersji, inwestycje oraz wzięło udział w serii szkoleń. Najważniejsze było zyskanie kompetencji dotyczących ekologicznej uprawy warzyw oraz wiedzy o regulacjach w rolnictwie ekologicznym. W kolejnym roku skupimy się bardziej na zagadnieniach marketingu i sprzedaży, a całość będziemy relacjonować na naszej stronie.

Dodaj komentarz