W dniach 30.01-2.02.2020 w Warszawie, w Służewskim domu Kultury  odbyło się największe (jak dotąd!) spotkanie polskiego ruchu suwerenności żywnościowej. Nyeleni Polska – całkowicie oddolny kolektyw, zorganizował kolejny rok z rzędu energetyzujące wydarzenie wydarzenie z udziałem  250 osób ze 150 organizacji i z 9 krajów.

Z raportu ONZ z 2011 roku jasno wynika, że odpowiedzią na wyzwania współczesności jest ekologiczna uprawa ziemi – może podwoić produkcję żywności w ciągu 10 lat, łagodząc jednocześnie skutki globalnego ocieplenia. Niestety, jak podaje NIK, w Polsce rolnictwo ekologiczne stanowi niecałe 3% rynku, a powierzchnia takich upraw się w ostatnich latach kurczy.
Tymczasem jedzenie, którego potrzebujemy w XXI wieku powinno być wytwarzane:
-lokalnie
-z poszanowaniem praw rolników i pracowników sektora spożywczego
-w trosce o planetę i zasoby

 Nyeleni Polska – to organizacja społeczna, która walczy o dostęp do zdrowej, etycznie wytwarzanej żywności. Tworzenie sieci kontaktów i edukacja to zadania, które organizacja realizuje od początku działalności. Do jej największych sukcesów można zaliczyć utworzenie programu Agro-Perma-Lab, organizację Międzypokoleniowego Spotkania Rolników i akcji Dlaczego nie kupuję w supermarkecie. Te działania kontynuowane były także podczas. I Forum Suwerenności ŻywnościowejII Forum Suwerenności Żywnościowej było okazją do dyskusji na temat koniecznych zmian w podejściu do żywności w naszym kraju oraz wspólnego wypracowania rozwiązań wspierających rolnictwo ekologiczne. Podczas wydarzenia uczestnicy rozmawiali o  sposobach nie marnowania jedzenia oraz tworzenia gospodarki zakładającej nieograniczony wzrost.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. aktywiści z Extinction Rebellion i Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, eksperci z Koalicji Żywa Ziemia, rolnicy i rolniczki zrzeszeni w organizacji Ekoland, ogrodnicy miejscy oraz członkowie i członkinie kooperatyw spożywczych.  

Zdaniem organizatorów, dla osiagnięcia pożądanych efektów potrzebne jest wsparcie różnych organizacji, a przede wszystkim państwa.  Doświadczenia Danii i Niemiec – europejskich liderów rynku żywności ekologicznej, pokazały, że pewne zdecydowane działania mogą przyśpieszyć rozwój rynku żywności ekologicznej, który tak naprawdę w naszym kraju ma bardzo znikome wsparcie. Systemowe zmiany takie jak dotacje na promocję żywności ekologicznej, zwiększanie ilości produktów ekologicznych w instytucjach publicznych (np. stołówkach szkolnych i szpitalach) oraz edukacja producentów i wsparcie merytoryczne, spowodowały że Dania została europejskim liderem konsumpcji żywności ekologicznej, a udział rolnictwa sprzyjającego środowisku stanowi tam aż 20%. Z kolei w Niemczech wartość rynku produktów eko szacuje się na 10 mld euro. Tymczasem pomimo dużego potencjału naszego kraju, rolnicy rodzinni i ekologiczni muszą w Polsce polegać przede wszystkim na własnej przedsiębiorczości. 

Dodaj komentarz