Slow Food, jedna z największych i najbardziej prężnych organizacji działających na rzecz produkcji "dobrej, czystej i sprawiedliwej żywności" ("good , clean and fair food") oraz  lokalnych producentów żywności  i rolnictwa rodzinnego, ogłosiła, że pomimo pandemicznych restrykcji i obostrzeń na całym świecie, odbywający się co dwa lata festiwal Terra Madre nie będzie anulowany. W związku z koniecznością przestrzegania rozmaitych zakazów i nakazów, jego forma będzie trochę bardziej rozproszona a niektóre wydarzenia przybiorą formę on-line, co nie zmienia rozmachu i znaczenia tego kluczowego międzynarodowego wydarzenia.

„Dziś bardziej niż kiedykolwiek musimy pracować nad wdrożeniem nowych i bardziej zrównoważonych paradygmatów gospodarczych, środowiskowych i społecznych. Aby przekształcić kryzys żywnościowy wywołany przez Covid-19 w okazję do rewitalizacji ziemi, zaczynając od form rolnictwa, gościnności i turystyki, które generują dobre samopoczucie dla lokalnych obszarów i społeczności. Po raz kolejny dążymy do tego, udzielając głosu społecznościom, które zmobilizowały się na całym świecie, aby wspierać drobnych producentów żywności w ostatnich miesiącach, utrzymując przy życiu lokalne systemy żywnościowe i chroniąc najbardziej narażonych. Terra Madre Salone del Gusto to nie targi, które można przełożyć z roku na rok: to szansa na edukację i dialog. To tam wspaniała sieć rolników, pasterzy, rybaków, rzemieślników żywności, kucharzy, młodzieży, rdzennej ludności i migrantów zyskuje zaufanie i odwagę, gdzie mogą dzielić się pomysłami i rozwiązaniami typowych problemów. A jeśli, zgodnie z przepisami bezpieczeństwa nałożonymi przez pandemię, nasi delegaci nie będą mogli przyjechać do Terra Madre, to zabierzemy Terra Madre w każdy zakątek planety ”, oświadcza Edie Mukiibi, wiceprezes Slow Food International , przedstawiając nowy projekt dla Terra Madre Salone del Gusto 2020.

Terra Madre rozpocznie się 8 października 2020 roku w Turynie i trwac będzie kolejne pół roku, jako całkowicie przeprojektowane wydarzenie, zaczynające się od kilku kluczowych punktów i celów:

Przyszłość żywności. Prowadzenie szerokiej debaty, poczynając od wizji Slow Food, dzięki wkładowi producentów, badaczy, ekspertów i naukowców, ponieważ nigdy nie było tak ważne, aby myśleć o dobrym, czystym i uczciwym jedzeniu dla wszystkich: zrozumieć przyczyny pandemii , zainicjować zmiany i uczynić społeczeństwo bardziej sprawiedliwym i zrównoważonym oraz budować lepszą przyszłość niż przewidywano przed przybyciem Covid-19.

Sieć Slow Food i Terra Madre. Aby wykorzystać swoje mocne strony, projekty i ludzi – zaangażowanie miliona działaczy w 160 krajach – aby wpłynąć na codzienne zachowanie ludzi na całym świecie.

Nowe obszary geograficzne. Aby potwierdzić temat wybrany już w edycji 2020: w tym historycznym okresie rządów, nacjonalizmu, ścian i drutu kolczastego Slow Food proponuje nową wizję, która mówi raczej o korzeniach niż o barierach, o kulturach niż o narodach; żywność bez granic politycznych, ale głęboko zakorzeniona w obszarach, które produkuje.

Nowe wydarzenie. Terra Madre Salone del Gusto 2020 rozpoczyna rewolucję cyfrową, która w ciągu sześciu miesięcy stworzy możliwości wymiany i dialogu między przedstawicielami sieci i opinią publiczną na temat nowych modeli produkcji i dystrybucji żywności.

Serdecznie kibicujemy i zachęcamy wszystkich do włączenia się w jakiś sposób w te niezmiernie pozytywne i niosące nadzieję działania. Więcej nt slow food i Terra Madre https://www.slowfood.com/terra-madre-salone-del-gusto-2020-reloaded/

 

Dodaj komentarz