Przez Polskie media przetoczyła się ostatnio burza po publikacji raportu Food Rentgen o kaszach. Food Rentgen to ciekawa i bardzo pożyteczna inicjatywa założona przez Marzenę i Marcina Galickich, mająca na celu niezależne badania tzw. zdrowej żywności z półek sklepowych aby sprawdzić co tak naprawdę w niej siedzi. Po bardzo szczegółowej analizie w 2018 roku płatków śniadaniowych, Food Rentgen zdobyło (między innymi dzięki kampanii crowd fundingowej) środki na przebadanie kasz. Dlaczego kasz? Bo jest to produkt uważany za zdrowy, zalecany w wielu dietach, szczególnie wegańskiej i wegetariańskiej, i często spożywane przez osoby dbające o swoje zdrowie.

Szczegółowe raport z badań można pobrać tutaj:

Kasze gryczane http://www.foodrentgen.eu/pl/analiza-produktow/kasze

Płatki śniadaniowe http://www.foodrentgen.eu/pl/raport-platki

W wyniku badań, okazało się że niektóre produkty, w tym sprzedawane w znanej sieci Lidl mają parokrotnie przekroczoną normę dotyczacą zawartości glifosatu. Kazdy rolnik i świadomy konsument powinien wiedzieć czym jest glifosat, i szczerze mówiąc nie chcielibyśmy go spożywać nawet  w ilościach mieszczących się w "normie" ( a więcej na ten temat możecie przeczytac np. tutaj: http://www.foodrentgen.eu/pl/pestycydy-w-zywnosci/69-glifosat-i-jego-wplyw-na-czlowieka. Bardzo pozytywnym wynikiem jest natomiast fakt że w przebadanych produktach ekologicznych zawartość tego najbardziej rozpowszechnionego na świecie herbicydu była zerowa. Natomiast dla pamięci przytoczymy fakt że czołowy producent glifosatu, którego niechlubnej nazwy nawet nie będziemy cytować (bo wszyscy wiedzą o jaką firmę chodzi), został skazany w tym roku na wypłacenie ponad 200 milionów dolarów odszkodowania ciężko choremu na raka ogrodnikowy, który przez lata glifosatem opryskiwał szkolny ogródek.

Wnioski? Kupujcie kasze ekologiczne. Już nie mozemy doczekać się publikacji wyników badań kasz jaglanych które Food Rentgen zapowiedział na styczeń 2020.

O metodologii badań opowiadają autorzy raportu tutaj https://www.youtube.com/watch?v=uReIHLssUbs

Dodaj komentarz