Jesus i Marta Santoyo to polsko-meksykańskie małżeństwo które od 4 lat prowadzi gospodarstwo na południu Polski. W 2019 roku zdecydowali się na konwersję na ekologię i wzięli udzial w projkecie 'Go Agri Bio".

Pomysłem na życie Jesusa i Marty jest produkcja prawdziwych meksykańskich tortilli. W tym celu sprowadzili z Meksyku oryginalne maszyny i rozpoczeli poszukiwanie odpowiedniego ziarna. Tortille nie są wypiekane z mąki lecz bezpośrenio z gniecionego ziarna kukurydzy. Poszukiwanie najlepszych surowców nie było proste. Jednocześnie uświadomili sobie jak ważna jest kontrola produkcji "od ziarna do talerza" aby uzyskać zdrowy i pełnowartościowy produkt. Zajęli się więc róznież własną uprawą roli, na razie na niewielką skalę. 

Podczas gdy sprzedaż tortilly rozwija się znakomicie, Marta testuje również typowe uprawy współrzędne kukurydzy, dyni i fasoli, oraz rzadko u nas spotykane rozmaite odmiany papryczek. W gospodarstwie króluje bioróżnorodność na każdym kroku- kwiaty, zioła, pszczoły, drób, owce, sad dawnych odmian…nad produktywnością przeważa fascynacja przyrodą, wzajemnym oddziaływaniem na siebie roślin uprawnych i dzikich, ziół i warzyw. Jednocześnie, bardzo konsekwentnie rozwijają swój biznes i produkcję, oraz z sukcesem przeszli niezbędne etapy pozwalające na uzyskanie certyfikatu ekologicznego. To wszystko w górach i wychowując trójkę dzieci. Zapraszamy do obejrzenia filmu z gospodarstwa oraz wywiadu z Martą Santoyo przeprowadzonego w czerwcu 2020 roku

 

Dodaj komentarz