W czerwcu odwiedziliśmy gospodarstwo ekologiczne Tomasza Solińskiego, jednego z uczestników projketu Go Agri BIO. Z zawodu architekt, Tomasz jest pasjonatem rolnictwa ekologicznego i parę lat temu podjął decyzje o przeprowdzce ze stolicy i przejeciu gospodarstwa po tacie. Od wielu lat aktywnie działał w organizacjach ekologicznych a w 2019 roku zdecydował się formalnie na rozpoczęcie konwersji na rolnictwo ekologiczne. Pierwszy rok konwersji był dla niego bardzo trudny ze względu na między innymi śmierć ojca, jednak Tomasz aktywnie uczestniczył we wszystkich szkoleniach i udało mu się nawiązać współpracę z Instytutem Ogrodnictwa w Skierniewicach, tak aby w 2020 roku testować nasiona dawnych odmian warzyw.

Jego marzeniem jest ponowne wprowadzanie ich do użytku, szczególnie takich warzyw jak papryki, cukinie, pomidory. Ma ambitne plany związane z rozwojem turystyki wiejkiej w okolicy Puszczy Bolimowskiej
oraz nawiązywaniem kontaktów z restauratorami. W gospodarstwie posadził również sad dawnych odmian owoców. Projekt pozwolił mu na zakup niezbędnego sprzętu czyli traktorka ogrodniczego, planuje też postawienie folii. Ponadto zainwestował w zbiorniki deszczówki do nawadniania upraw. Początek sezonu był trudny ze względu na zimno i suszę, jednak jest szansa na lepsze plony niż w 2019. Tomek interesuje sie też przetworami, szczególnie robieniem kiszonek i chciałby w tym kierunku rozwijać swoją działalność. 

Dodaj komentarz