Zbliża się koniec roku i czas podsumowań dotychczasowych doświadczeń 5 gospodarstw uczestniczących w projkecie GO AgriBIO. Jednym z ważnych elementów projketu, było wsparcie inwestycji w gospodarstwach. Z przekazanych przez Fundację środków zakupione zostały:

-2 traktorki (gospodarstwo Jesusa i Marty Santoyo, gospodarstwo Tomasza Solińskiego)

-instalacja nawadniająca folię (Karol Gębka)

-studnia oraz cysterna (Magda i Kamil Pazik)

-urządzenie do tłoczenia oleju na zimno (Jakub Chudzik)

Niestety nie we wszystkich przypadkach inwestycje przełożyły się na wzrost plonów i sprzedaży. Z trudnościami spowodowanymi przymrozkami musiał zmierzyć się Tomasz Soliński. W efekcie, zarówno zbiory jak i sprzedaż z gospodarstwa były w tym roku znikome. Zamierza jednak wyciągnąc wnioski na przyszłość i nawiązać bezpośredni kontakt z restauracjami, którym chce sprzedawać warzywa szczególnie rzadkich odmian.

U Karola Gębki nowa folia z instalacją nawadniającą pozwoliła na zebranie dodatkowych 5 ton warzyww, w tym jako nowości jarmużu. Całość jest aktualnie sprzedawana Farmie Świętokrzyskiej.

Jesus i Marta Santoyo uprawiają warzywa nadal na małą skalę, jako element uzupełniający prowadzoną w gospodarstwie produkcję torilli meksykańskich. Plony warzyw wzrosły jednak 7- krotnie w stosunku do poprzedniego roku. Wprowadzone zostały nowe gatunki i odmiany warzyw (ziemniak, dynia figolistna, fasola czerwona i fioletowa, cykoria, burak liściowy). W celu rozwoju sprzedaży bezpośredniej, nawiązano współpracę z kooperatywą spożywczą z Częstochowy.

Jakub Chudzik skupił się na testowaniu nowej tłoczni oraz przejściu koniecznych procedur w celu rozpoczęcia oficjalnej sprzedaży oleju rzepakowego i lnianego w 2020 r. Testował również uprawę dyni hokkaido (nadaje się do tłoczenia oleju z pestek dyni). Zamierza na początku 2020 roku utworzyć stronę internetową swojego gospodarstwa.

Spory sukces osiągneli Magda i Kamil Pazik. Zbiory wzrosły pnad dwukrotnie się w sotsunku do poprzedniego roku (+10 ton), bardzo przydatna okazała się róznież inwestycja w nawadnianie (cysterna i woda ze studni) ze względu na panującą suszę. Gospodarstwo nawiązało współpracę z nową kooperatywą spożywczą oraz wprowadziło do uprawy wiele nowych odmian warzyw, w tym: cebulę i kapustę głowiadtą białą i czerwoną, pietruszkę korzeniową, brokuły, kalafior, burak ćwikłowy i cukinię

Wszystkie gospodarstwa z sukcesem rozpoczęły lub kontynuowały proces konwersji czyli certyfikacji ekologicznej.

Magda i Kamil Pazik przed nową cysterną

 

Dodaj komentarz