"Klienci mnie inspirują"-tak mówi Barbara Kuczyńska, rolniczka ekologiczna z mazowsza, chociaż to ona jest wulkanem energii i inspiracją dla wielu. Po wielu latach pracy w lokalnym domu kultury, pani Basia przeszła na emeryturę…po to by rozpocząć nową działalność. Uzyskała dofinansowanie z Lokalnej Grupy Działania "Zaścianek Mazowsza" na  wyposażenie profesjonalnej kuchni, i zaczeła produkować i sprzedawać własne wyroby. Pierogi, kluski, makarony, przetwory, to tylko część propozycji.  W tym samym czasie, przejęła część gospodarstwa ekologicznego od swojego brata aby rozpocząć uprawę ekologicznych warzyw.  Pani Basia ma już co prawda doświadczenie rolnicze, zdobyte między innymi pomagając w gospodarstwie ekologicznym siostry. Zamierza teraz rozwinąć produkcję warzyw, które będzie sprzedawać również w formie sałatek i przetworów. W planie są szczególnie kapusta, ogórki, pietruszka, fasolka szparagowa. W ciągu niespełna roku, nawiązała współpracę z paroma warszawskimi kooperatywami spożywczymi, których członkowie rozchwytują jej produkty. Ostatnio pokłócili się o kluski śląskie… Przygotowuje pierogi ze składników ekologicznych, z produktów z własnego gospodarstwa lub zaprzyjaźnionych gospodarstw ekologicznych. W ofercie są takie pyszności jak :

  • pierogi z serem na słodko,
  • ruskie z boczkiem lub bez, z kapustę i grzybami,
  • pierogi z jabłkami i cynamonem, z mięsem,
  • krokiety z mięsem drobiowym lub pieczarkami (mięso z ekologicznych hodowli),
  • smalec domowy, makaron i kluski śląskie.

Produkty można zamawiać między innymi przez warszawską kooperatywę grochowską lub umawiać się indywidualnie- kontakt na stronie http://eko-kuchnia.com.pl

Na wniosek klientów testuje teraz różne rodzaje mąki ekologicznej. "Warzywnictwo i uprawa ogródka od zawsze były moja pasją. Klienci sami dają mi pomysły zdrowych produktów. Zamierzam się teraz doskonalić w ofercie wegetariańskiej, opartej w całosci na warzywach ekologicznych z własnej uprawy. Będę rozwijać działalność, ale bardziej niż skala liczy sie dla mnie utrzymanie wysokiej jakości "  podsumowuje naszą rozmowę. Dzięki dofinansowaniu Fundacji Carrefour,  zakupiła również w tym roku traktorek ogrodniczy i przygotowała nowy tunel foliowy. Jak widać, na zostanie rolnikiem i ekologicznym przedsiębiorcą nigdy nie jest za późno!

 

Dodaj komentarz