W dniach 2-4 lipca mieliśmy, po dłuższej niż planowano przerwie, okazję do ponownego spotkania się w gronie uczestników i ekspertów projketu GO Agri BIO.  Spotkanie odbyło się w Bałtowie. Przy tej okazji zwiedziliśmy dwa okoliczne gospodarstwa ekologiczne produkujące warzywa. 

W drugim półroczu 2020 wszystkie gospodarstwa projektowe kontynuowały z sukcesem proces konwersji. Globalny kryzys nie miał w zasadzie wpływu na sytuację ekonomiczną uczestników oraz na uprawy- objawił się raczej zwiększonym zainteresowaniem konsumentów żywnością ekologiczną, jako najbardziej wspierającą zdrowie. Jednym z wniosków może być to, że rolnictwo ekologiczne jest zdecydowanie właściwym kierunkiem rozwoju, niezależnie od okoliczności zewnętrznych. 

Więcej kłopotów sprawiała rolnikom zmienna pogoda- tam gdzie zainwestowano w nawadnianie problemem okazały się nadmiernie opady, w innych miejscach susza i przede wszystkim majowe przymrozki fatalnie wpłynęły na rozsady papryki, pomidorów czy cukinii. Plony zapowiadają się więc mniejsze niż w poprzednim roku i to nie tyle ze wzgledu na kontynuację upraw w systemie ekologicznym co na zwyczajne okoliczności przyrody. Ostateczne podsumowanie będzie jednak możliwe dopiero po zbiorach jesiennych czyli pod koniec października, tym bardziej że spora część upraw to rośliny korzeniowe oraz ziemniaki. 

W części teoretycznej omawialiśmy wraz z ekspertem Beatą Studzińską problematykę poplonów, jako jeden z kluczowych elementów dbałości o żyzność gleby. Materiał wykładowy można pobrac na naszej stronie https://rolnicyeko.sie.org.pl/wiedza-i-materialy-do-pobrania/

Waldemar Fortuna przedstawił natomiast ogólne zasady rolnictwa biodynamicznego, jako że część uczestników zainteresowana jest tym mozna powiedzieć jeszcze wyższym poziomem ekologicznego gospodarowania, mającego odrębne wymogi i certyfikaty ale bazującego tak jak rolnictwo ekologiczne na ścisłej współpracy z przyrodą i ekosystemem.


Dodaj komentarz